Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kultura

Więcej szczegółów: Asia Plus współczesna prezentacja historii Tadżykistanu i bohaterów świata przez zaangażowanych. Dzieło Amira Kahori.

Tadżyckie siłaczkiMilionowa armia tadżyckich gastarbeiterów w Rosji co roku przysyła do domu prawie 3 miliardy dolarów, co daje niemal połowę PKB kraju. Mężczyźni często porzucają kobiety, które nie pojechały z nimi. Wystarczy trzykrotnie wysłać SMS-a o treści „rozwodzę się z tobą” i gotowe. Pozostawione bez niczego są zmuszone również wyjechać za pracą.

 

 

Tadżykistan kolejna edycjaPrzygoda z Tadżykistanem może się już rozpocząć na lotnisku – o ile leci się przez Rosję. Samolot nabity jest do granic możliwości, zapełniony gastabraiterami wracającymi na wakacje do domów. W tłumie facetów jest kilka kobiet, kilkoro dzieci, paru turystów. Czuć dobrą atmosferę, humory wyśmienite...

 

 

Wybory prezydenckieKirgistan na mapie Azji Środkowej jest najbardziej liberalnym krajem, w którym naród bez problemu radzi sobie z detronizowaniem kolejnego prezydenta-despoty. Akceptują oni również odmienność kulturową oraz religijną i mówią po rosyjsku co jest dużym ułatwieniem dla turystów. Jednak w tym kraju jest problem, który może zbliżyć wiele państwa... ludzie starsi. Ostatnio pojawiła się w sieci profesjonalna kampania na temat tych, którzy są już u schyłku swojego życia.

 

Kara za oglądanie Euro 2012Międzynarodowe agencje prasowe donoszą, że mimo iż publiczne transmisje meczów piłki nożnej, Mistrzostw Świata 2010 stały się popularną formą rozrywki dla par i rodzin w Iranie to obecnie kilka kobiet zostało ukaranych za oglądanie meczu Euro 2012. Rząd Iranu wprowadził oddzielne pokazy dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą oglądać poczynania piłkarzy. Tak samo ma się z wieloma innymi aspektami życia codziennego.

 

Rozgrywka w BuzkasziBuzkaszi jest narodowym sportem Pasztunów w Afganistanie jednak bardzo dobrze przyjął się od stuleci w Tadżykistanieoraz wszędzie tam w Azji gdzie ludność opanowała do perfekcji jazdę konną. Sport ten jest podobny trochę do krykieta lub do piłki nożnej. Jest piłka, są bramki i zawodnicy na koniach. W Tadżykistanie odbywają się tylko jedne oficjalne rozgrywki w ciągu roku, na stadionie w stolicy, w Duszanbe. Reszta kalendarza imprez krąży pocztą pantoflową wśród zawodników i kibiców. Dlaczego?