Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kara za oglądanie Euro 2012Międzynarodowe agencje prasowe donoszą, że mimo iż publiczne transmisje meczów piłki nożnej, Mistrzostw Świata 2010 stały się popularną formą rozrywki dla par i rodzin w Iranie to obecnie kilka kobiet zostało ukaranych za oglądanie meczu Euro 2012. Rząd Iranu wprowadził oddzielne pokazy dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą oglądać poczynania piłkarzy. Tak samo ma się z wieloma innymi aspektami życia codziennego.

 

Agencja prasowa ISNA cytuje Bahmana Kargara, zastępce dowódcy policji w Iranie ds. społecznych: "Jest to nieodpowiednia sytuacja, kiedy mężczyźni i kobiety oglądają transmisję razem, w tym samym pomieszczeniu. Podczas meczu mężczyźni są podekscytowani i mogą wypowiadać wulgarne słowa czy sprośne dowcipy. Nie jest to w zgodzie z godnością kobiety, więc Panie powinny być nam wdzięczne za zakaz".

Euro odbywające się w Polsce i na Ukrainie jest bardzo popularne w krajach sąsiadujących z Iranem, w tym Tadżykistanie. Jednak nigdzie indziej nie spotkano się z podobną sytuacją na tle religijnym.