Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rozgrywka w BuzkasziBuzkaszi jest narodowym sportem Pasztunów w Afganistanie jednak bardzo dobrze przyjął się od stuleci w Tadżykistanieoraz wszędzie tam w Azji gdzie ludność opanowała do perfekcji jazdę konną. Sport ten jest podobny trochę do krykieta lub do piłki nożnej. Jest piłka, są bramki i zawodnicy na koniach. W Tadżykistanie odbywają się tylko jedne oficjalne rozgrywki w ciągu roku, na stadionie w stolicy, w Duszanbe. Reszta kalendarza imprez krąży pocztą pantoflową wśród zawodników i kibiców. Dlaczego?

 

 

Buzkaszi jest grą tylko podobną do krykieta lub piłki nożnej. Wywodzi się z terenów Azji o odmiennej kulturze i tradycji. To co dla nas może być szokujące i niesmaczne jest bardzo dobrą zabawą dla tamtych ludzi. Zatem o co chodzi? O wygraną, to akurat się nie zmienia :) W rozgrywce biorą udział dwie przeciwne drużyny, które jednak nie mają określonej z góry liczby zawodników, później w trakcie meczy również istnieje możliwość przyłączania się kolejnych graczy. Wszyscy uczestnicy poruszają się konno a ich wierzchowce są bardzo dobrze dobrane do tego zajęcia. Koń w tej grze jest wszystkim, są to najlepsze i najdroższe rasy, a ceny wśród zawodowców, którzy kupują swoje zwierzęta idą na prawdę w zawrotne sumy. Buzkaszi wykorzystuje piłkę i bramki do naliczania punktów i przekonania, że jedni są wygrani inni nie. Jednak rolę piłki pełnią zwłoki kozła z odciętą głową (dawniej do tego celu używano zwłok niewolnika...) lub obciążonego worka ze skóry cielęcej (często moczy się go przed grą przez wiele dni w lodowatej wodzie przez co jest cięższy i trudniejszy do trzymania). Zadaniem zawodników jest poderwanie "piłki" z ziemi, okrążenie z nią stadionu i umieszczenie jej w bramce przeciwników. Prawda, że proste?

Oficjalnie w Tadżykistanie buzkaszi odbywa się na stadionie w Duszanbe raz w roku, na Nowruz, czyli pierwszy dzień wiosny. Jest to jedyna oficjalna impreza w ciągu roku, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Zjeżdżają się na nią najlepsi zawodnicy i do wygrania są kosztowne nagrody. Nieoficjalny kalendarz imprez jest bardzo bogaty, jednak by załapać się na imprezę trzeba znać odpowiednich ludzi, którzy wiedzą kiedy i gdzie. Często miejscem rozgrywek są doliny i połacie terenu daleko w górach za większymi miastami co dodatkowo komplikuje sprawę znalezienia meczu.

Rozgrywki często organizowane są z okazji różnych rodzinnych świąt. Im bogatszy ród tym bardziej okazała impreza. Do wygrania są m. in. wielbłądy, laptopy, pieniądze, ale też np. dywaniki do modlitwy.

Ofiary się zdarzają owszem, połamane nogi, ręce, obicia. Pewnie dlatego sport ten jest w "podziemiu", bo jakoś nikt się nie kwapi do wykupywania OC, NNW, czy innych ubezpieczeń. No ale jak tradycja to tradycja.

źródło: gromkistan.blog.spot.com, wikipedia.com