Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżyccy zapaśnicy Sambo zdobyli dwa medale podczas  Memoriału Anatoly Kharlampiyeva Tadżyccy zapaśnicy Sambo zdobyli dwa medale (jeden srebrny i jeden brązowy) podczas Memoriału Anatoly Kharlampiyeva. Turniej, posiadający status Pucharu Świata zakończył się w Moskwie 25 marca. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej rosyjskiej Federacji Sambo, tadżycki sambo zapaśnik Mahmadrasoul Mahmadrasoulov zdobył srebrny medal dla Tadżykistanu, zajmując drugie miejsce w kategorii-90kg.



Innym tadżyckim zapaśnikiem sambo jest Khoushqadam Khusravov, który zdobył brązowy medal, zajmując trzecie miejsce w kategorii 57 kg-.

W sumie w Turnieju Anatolija Kharlampiyev w Moskwie wzięli udział zawodnicy z 26 krajów. Kolejnym etap Sambo World Cup odbędzie się w Wenezueli.

Sambo (ros. самбо) – powstała w 1. połowie XX wieku rosyjska sztuka walki łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z terenu dawnego ZSRR. Jest uznawana za dyscyplinę sportową.

Od początku lat 20. XX wieku w ZSRR trwały studia nad stworzeniem uniwersalnego systemu walki wręcz dla potrzeb Armii Czerwonej. Głównym pracom przewodzili (niezależnie od siebie) Wasilij Oszczepkow (ekspert judo, uczeń Jigorō Kanō) oraz Władimir Spiridonow (ekspert zapasów i jujutsu). Głównym celem badań było znalezienie optymalnego połączenia technik narodowych sztuk walki z terenów ZSRR z technikami dalekowschodnich i w mniejszym stopniu zachodnioeuropejskich stylów walki w jeden efektywny system walki wręcz.

Efektem prac Spiridonowa było wydanie w 1927 roku instruktażu pdt. Сaмооборона Без Оружия (Samoobrona bez użycia broni), w skrócie "CAMБO", który stał się podstawowym podręcznikiem walki wręcz dla Armii Czerwonej, Milicji i służb specjalnych.

Zwieńczeniem starań Oszczepkowa (został w międzyczasie zamordowany podczas wielkiej czystki), Spiridonowa, a w późniejszym okresie również Anatolija Charłampiewa było nadanie sambo statusu oficjalnego sportu walki ZSRR (16 listopada 1938 r.).

W 1966 roku FILA oficjalnie uznała sambo jako sport i roztoczyła nad nim swój patronat. W 1967 roku w Rydze zorganizowano pierwszy w historii międzynarodowy turniej sambo (wystartowali zawodnicy z ZSRR, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii i Japonii), w 1972 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy, a rok później pierwsze mistrzostwa świata. W 1984 roku na zjeździe FILA w Szwecji postanowiono wyodrębnić sambo ze struktur zapaśniczych i powołać niezależną światową organizację regulującą ten sport. W tym samym roku na zjeździe założycielskim w Madrycie powstała Federation Internationale Amateur de Sambo (FIAS)

źródło: asiaplus, wikipedia