Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rachmon przekazał umowę w sprawię rosyjskiej bazy wojskowej do ratyfikacji przez tadżycki parlamentRzecznik prezydenta, Abdufattoh Sharifzoda poinformował, że prezydent Emomali Rachmon przekazał umowę w sprawie rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie do ratyfikacji w parlamencie Tadżykistanu. Przypomnijmy, że ustawa  w tej sprawie została  podpisana przez prezydentów obu krajów wiosną tego roku. W kwietniu tego roku ustawę  ratyfikowały obie izby rosyjskiego parlamentu.

 


Rosyjska baza wojskowa została oficjalnie otwarta w Tadżykistanie w 2004 r. w ramach poprzedniej umowy, która została podpisana w 1993 roku. Baza znajdująca się w Tadżykistanie jest  największym rosyjskim kontyngentem wojskowy znajdującym się obecnie po za granicami Federacji Rosyjskiej. W sumie około 7000 rosyjskich żołnierzy stacjonuje w trzech obiektach wojskowych: w Duszanbe, Qurgon Teppa, około 100 km od Duszanbe oraz w  Kulob, około 200 km na południowy zachód od stolicy.

Aktualny dokument przewiduje przedłużenie stacjonowania rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie na 49 lat z możliwością automatycznego  prolongowania co pięć kolejnych lat. Rosyjska baza wojskowa na terytorium Tadżykistanu będzie nie tylko bronić interesów Federacji Rosyjskiej, lecz wspólnie z tadżycką armią zapewniać także bezpieczeństwo Tadżykistanowi.

Według prezydenta Władimira Putnia, baza w Tadżykistanie jest największą wojskową bazą  Rosyjskich Sił Zbrojnych  poza terytorium Federacji Rosyjskiej.

źródło: asia plus