Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nie będzie ekstradycji Umaraliego Quvvatova do Tadżykistanu?Nikołaj Nikołajew- prawnik lidera tadżyckiej opozycji, Umaraliego Quvvatova twierdzi, że przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaprzeczyli jakoby ekstradycja jego klienta do Tadżykistanu miała nastąpić. Pan Nikołajew powiedział: "My, prawnicy, wierzymy tylko w dokumenty. Widzimy, że tadżyckie służby celowo wprowadziły w błąd władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Byliśmy w stanie to udowodnić, a teraz czekamy na wyrok sądu. "


Tymczasem, pod koniec sierpnia, tadżycki sąd poinformował, że ekstradycja Umaraliego Quvvatova może nastąpić w ciągu tygodnia.

Jak mówi komunikat strony tadżyckiej w tej sprawie "Wygraliśmy wszystkie posiedzenia sądowe, gdzie zarówno sądy pierwszej jak i drugiej instancji zadecydowały o ekstradycji Quvvatova do Tadżykistanu. Odwołania Quvvatova i jego prawnika zostały wtedy odrzucone. Na chwilę obecną o ekstradycji mogą decydować jedynie kwestie techniczne. "

Przypominamy, że  w dniu 19 marca 2013, Nikołaj Nikołajew, doradca Umaraliego Quvvatova, poinformował, że Quvvatov- poszukiwany przez władze tadżyckie za rzekome oszustwa na kwotę 1.200.000 – zaginął. Najpierw podejrzewano, że tadżyckie służby specjalne przejęły Quvvatova i chcą go przewieźć do kraju.  Umarali Quvvatov odnalazł się później w jednym z więzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie na prośbę władz tadżyckich był przetrzymywany w izolatce z zastosowaniem wobec niego całkowitej blokady informacyjnej.


Według oficjalnych danych, władze Tadżykistanu wystąpiły o ekstradycję Umaraliego Quvvatova już 9 stycznia 2013r.

Umarali Quvvatov został aresztowany w Dubaju, w dniu 23 grudnia 2012 r. Jest oskarżony o nielegalne uzyskanie około 1,2 milionów dolarów poprzez nieuczciwe działania biznesowe.