Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan zarobi blisko 3 mld $ na budowie gazociągu z Turkmenistanu do ChinPrezydent  Tadżykistanu Emomali Rahmon podczas szczytu SCO w Biszkeku spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Jinpingiem Xi. Przywódca Tadżykistanu wyraził zadowolenie z umocnienia  strategicznego partnerstwa które nastąpiło jeszcze podczas oficjalnej wizyty prezydenta Tadżykistanu w Chińskiej Republice Ludowej w maju tego roku. Emomali Rachmon w szczególności zadowolony był z decyzji chińskich władz, które zadecydowały w sprawie budowy gazociągu z Chin do Turkmenistanu przez terytorium Tadżykistanu.W celu dalszego wzmacniania współpracy pomiędzy oboma państwami, pan Rahmon zaprosił Xi Jinpinga do odbycia oficjalnej wizyty w Tadżykistanie.

Po spotkaniu, umowa międzyrządowa budowy gazociągu z Turkmenistanu do Chin przez terytorium Tadżykistanu została podpisana w obecności obu prezydentów.

Jak informuje oficjalny komunikat w tej sprawie, finalna długość rurociągu przez Tadżykistan będzie wynosić 400 km, a gazociąg zostanie otwarty pod koniec 2016 roku.
Tadżycka gospodarka podczas realizacji projektu dostanie zastrzyk finansowy w wysokości około 3 mld dolarów. Tadżykistan zarobi głównie na budowie gazociągu a następnie transportu gazu przez swoje terytorium.

źródło: asia plus