Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Akademia Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu- zawieszonaMinisterstwo Sprawiedliwości Tadżykistanu wydało specjalne oświadczenie w którym nakazuje Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu, przerwać pracę i zamknąć należącą do partii- Akademie. Dyrektor Akademii,  Zubaydullah Raziq, powiedział w wywiadzie z portalem Asia-Plus, że Wysoka Rada Polityczna partii zgodnie z wyrokiem władz Tadżykistanu zadecydowała o przerwaniu działania Akademii jako instytucji oświatowej.


Zubaydullah Raziq, powiedział również, że partia nie będzie prowadziła akademii, czego zabraniają krajowe przepisy, jednakże w budynku utworzony zostanie nowy dział Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu, który będzie wykonywać funkcje podobne do uprzednio pełnionych przez akademię.

Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało list do lidera IRPT, w którym stwierdzono, że partia polityczna nie ma prawa posiadać ani prowadzić żadnej instytucji edukacyjnej.
Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (tadż. Ҳизби Наҳзати Исломии Тоҷикистон) - islamska partia polityczna w Tadżykistanie. W czasie wojny domowej wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku na partię zagłosowało 8% osób uprawnionych do oddania głosu. To zagwarantowało partii 2 mandaty na 63 w parlamencie. Partia zbojkotowała wybory prezydenckie w 2006 roku, które wygrał Emomali Rachmon.

źródło: asia plus