Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kigriski Parlament chce przyznać pośmiertną nagrodę za zasługi dla Nouriddina Temirova Tursunbay Bakir Uulu, poseł Jogorku Kenesh (Kirgiski Parlament) z partii Ar-Namys zaproponował podczas sesji parlamentu w dniu 5 września o pośmiertne odznaczenie medalem obywatela Tadżykistanu Nouriddina Temirova. Chodzi o dyrektora kopalni węglowej Nazaraylaq. 59-letni Nouriddin Temirov w nocy 2 września został zastrzelony przez niezidentyfikowanych do tej pory sprawców. Zabójcy weszli do biura Temirova i oddali siedem strzałów w głowę i klatkę piersiową, w wyniku których dyrektor kopalni zmarł na miejscu.Jak donosi kirgiska gazeta „Vecherniy Biszkek”, Nouriddin Temirov włożył wiele wysiłku, aby wiele lat temu rozwiązać sprawę konfliktu Batkent.

Bakir Uulu w trakcie swojego przemówienia w parlamencie powiedział: " Nouriddin Temirov uczestniczył w wydarzeniach w Batkentcie, udał się do Afganistanu, negocjował z talibami a także brał udział w wyzwoleniu czterech japońskich zakładników. Choć był obywatelem Tadżykistanu, jego zasługi dla Kirgistanu są nieocenione. Powinniśmy przyznać mu pośmiertnie nagrodę – zasługuje na nią ".

Tadżyckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w sprawie zabójstwa Temirova powołało specjalną grupe operacyjno-śledczej został stworzony w celu zbadania sprawy.

źródło: asia plus