Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadzykistan z najniższym PKP na osobę wśród krajów Azji ŚrodkowejJak informuje portal Asia Plus, Tadżykistan uplasował się na ostatnim miejscu pod względem wysokości dochodu na mieszkańca w regionie Azji Środkowej. Bardzo trudna sytuacja na rynku pracy oraz bardzo niskie zarobki doprowadziły do sytuacji, gdzie blisko ​​40 procent osób zdolnych do podjęcia pracy opuszcza kraj w poszukiwaniu lepszej przyszłości za granica. W wyniku takiej sytuacji, jednym z głównych czynników warunkujących wzrost gospodarczy Tadżykistanu jest przekaz środków pieniężnych od emigrantów pracujących za granicą do ich rodzin pozostających w Tadżykistanie.

Jak podkreślają instytucje bankowe w kraju: słaby udział inwestycji w gospodarce kraju (około 20 procent PKB w 2012 r.) ogranicza możliwość przyszłego wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Nawet ta ilość inwestycji jaka jest obecnie, jest głównie finansowana przez rząd, a udział inwestorów prywatnych wynosi tylko 4 procent PKB.

Według Banku Światowego, w 2012 PKB w Tadżykistanie wynosiło 872,3 dolary na mieszkańca, co stanowi najniższy dochód w całej Azji Środkowej.

Najwyższe PKB zanotowane w Kazachstanie (12.006,6 dolarów) i Turkmenistanie (6510,6 dolarów). W Uzbekistanie PKB per capita w 2012 roku  wyniosło 1717 dolarów, a w Kirgistanie prawie 1160 dolarów.

źródło: asia plus