Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Duszanbe trwają rozmowy na temat bezpieczeństwa Tadżykistanu po wycofaniu wojsk koalicji z AfganistanuJak poinformowało biuro prasowe prezydenta Tadżykistanu, w poniedziałek 26 sierpnia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, który przewodniczył prezes Emomali Rahmon, została omówiona kwestia bezpieczeństwa Tadżykistanu po wycofaniu międzynarodowych antyterrorystycznych sił z Afganistanu w 2014r.. Szczególną uwagę zwrócono na stałą gotowości sił zbrojnych, bezpieczeństwo i stabilność w kraju i na granicy z Afganistanem, walkę z terroryzmem, ekstremizmem i przestępczością, w tym z międzynarodowa  przestępczością zorganizowaną.Podczas spotkania premier Aqil Aqilov zgłosił przygotowanie planu gospodarczego kraju na nadchodzący okres jesienno-zimowy. Prezydent Rahmon polecił odpowiednim służbom podjęcie stosownych środków w celu uzupełnienia wystarczających rezerw paliw i żywności w placówkach edukacyjnych, ochrony zdrowia i usług społecznych.

Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 97 tys. żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), z czego ok. 68 tys. to Amerykanie.
Wycofanie swoich wojsk oraz sprzętu przy pomocy Tadżykistanu zapowiedziała Wielka Brytania, która wycofa prawie połowę z 9500 żołnierzy służących obecnie w Afganistanie do końca grudnia 2013 roku.

Ponadto przez tereny państw Azji Środkowej zostanie przetransportowane blisko 11.000 kontenerów ze sprzętem oraz 3000 pojazdów opancerzonych z Afganistanu


źródło asiaplus