Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ghaybulla Afzal: 53 meczety na 48000 mieszkańców to przesadaGubernator prowincji Khatlan, Ghaybulla Afzal, podczas swojego przemówienia w poświacie Khavaling w sobotę, powiedział zwracając się do miejscowej ludności, że 53 meczety na 48000 mieszkańców jest przesadą. Szef Prowincji dodał: "Meczet jest domem Boga, gdzie ludzie przychodzą z głębszą potrzebą. Nie jest to miejsce mające służyć agitacji, propagandzie niektórych partii politycznych szerzeniu różnych idei jak to się dzieje teraz w większości przypadków.”Ghaybulla Afzal wydał rozkazy dla organów ścigania i służb porządkowych prowadzenia szczegółowej kontroli wszystkich miejsc kultu wobec wykorzystywania ich zgodnie z ustawodawstwem kraju.

Według pana Afzal, ustawa przewiduje powstanie 1 meczetu na populację równą 10000, gdzie w prowincji Khavaling na jeden meczet przypada mniej niż 1000 ludzi.

Gubernator prowincji poddał również w wątpliwość skuteczność kontroli nad ustawą o rozporządzeniu regulującym zwyczaje i tradycje. Powiedział: "praworządna ludność Khavaling powinna być wzorem dla innych. W ciągu siedmiu miesięcy, podczas gdy odbyło się ponad 350 wesel i innych rytuałów tylko 1 ustawa została naruszona. Jestem jednak skłonny przypuszczać, że w niektórych przypadkach służby przymykały oko na zaistniałe sytuacje. "
W związku z tym do Departamentu Spraw Religijnych i urzędników wpłynęły prośby o odpowiedzialne podejście do kontroli prawa.

źródło: asia plus