Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadzykistan wydobywa coraz więcej węglaGórnicy w Tadżykistanie od początku roku zdołali wydobyć  z ziemi ponad 235.000 ton węgla. Jak poinformowało Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu w wywiadzie z portalem  Asia-Plus, ilość ta stanowi aż o 56000 ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przy zwiększonym wydobyciu węgla dla krajowych przedsiębiorców bardzo ważną informacją staje się fakt, że węgiel można już eksportować. Ze względu na przystąpienie Tadżykistanu do Światowej Organizacji Handlu, zakaz eksportu węgla który został nałożony w maju, został anulowany.Sprzedaż węgla w całym kraju od początku roku wyniosła  195.000 ton, natomiast składywęgla w różnych rezerwach spółek węglowych wynoszą 86.000 ton, w skład czego wliczają się również zeszłoroczne zapasy.

Ministerstwo Energetyki i Przemysłu, który odnotowuje wzrost sprzedaży węgla łączy ten fakt z przejściem wielu firm przemysłowych na zasilanie paliwem węglowym, w tym tak dużych firm jak Tajik Aluminium CompanyTALCO).

Przewidywany jest również wzrost wewnętrznego popytu na węgiel w przyszłości. Duże fabryki cementu planują rozpocząć działalność w południowej części kraju, a także ma powstać elektrownia cieplna Duszanbe-2 i kilka innych, które będą pracować na węglu.

źródło: asiaplus