Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ministerstwo Edukacji: ponad 44 tysiące młodych tadżyków aplikowało na krajowe uniwersytetyPonad 44 000 młodych obywateli Tadżykistanu aplikowało na krajowe uczelnie na nowy rok akademicki. Podliczenie nie obejmuje osób, które złożyły dokumenty na kierunki egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i wojskowych instytucji szkolnictwa wyższego.

Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji powiedział w wywiadzie dla Asia-Plus, że ostateczna liczba przyjętych studentów ciągle nie jest znana, ponieważ na niektórych uczelniach egzaminy potrwają do 27 sierpnia. Po tym terminie ministerstwo zliczy całkowitą liczbę nowych studentów.

Według ministerstwa w nowym roku akademickim pięć najbardziej prestiżowych uczelni na podstawie liczby wnioskodawców to Tadżycki Uniwersytet Państwowy (ponad 6 000 wnioskodawców), Uniwersytet Medyczny Avicenna (ponad 4000 wnioskodawców), Uniwersytet Państwowy Babajan Ghafourov (ponad 4 tysiąc wnioskodawców), Uniwersytet Nasser Khosrow (około 4000 wnioskodawców), Instytut Wychowania Fizycznego (ponad 2000 wnioskodawców).

W ministerstwie zauważyli, że najbardziej pożądanym zawodem wśród młodzieży, mimo czasów technologii informatycznej, są pedagogika, medycyna i ekonomia.

Według informacji ministerstwa 35 886 osób studiowało na uczelniach w kraju w ubiegłym roku.

Źródło: Asia Plus