Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Hillary Kramer: Budowa zapory Rogun jest ważna dla całej Azji ŚrodkowejEkspert z Nowego Jorku bierze udział w międzynarodowej konferencji na wysokim szczeblu w sprawie współpracy wodnej w Duszanbe. Hillary Kramer, publicystka Wall Street a także ekspert Bloomberg, Reuters, CNBC, CNN i Fox News, powiedziała dziennikarzom w Duszanbe, że realizacja projektu budowy zapory Rogun jest ważna nie tylko dla Tadżykistanu, ale dla wszystkich krajów w regionie.

Pani Kramer jest pewna, że rozwój energetyki w Tadżykistanie może położyć kres bezrobociu, podczas gdy duża liczba ludności w wieku produkcyjnym pracuje w Rosji i innych krajach.

Dodała: "migracja zarobkowa ma duży wpływ na gospodarkę Tadżykistanu i to jest powodem rozdzielenia rodzin, zerwania stosunków w kraju. Aby rozwiązać te i inne problemy związane z deficytem energetycznym musi nastąpić pomoc krajów sąsiadujących. Konieczny jest rozwój gospodarki kraju, jednak jest to niemożliwe bez rozwoju energii elektrycznej. "

Jest przekonana, że przeprowadzenie projektów wodno – energetycznych jest konieczne oraz, że spowoduje rozwój regionu Azji Środkowej.

Pani Kramer jest autorem materiałów zamieszczonych w amerykańskich publikacjach o zaporze Rogun. Jednym z jej ostatnich artykułów popierających projekt budowy zapory Rogun został opublikowany na stronie internetowej Huffington Post pod tytułem "Tadżycka zapora Rogun spowoduje wielkie zmiany". Portal informacyjny jest uważany za jedną z najbardziej odwiedzanych stron internetowych na świecie.

Źródło: Asia Plus