Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Jak namówić aktora do gry w teatrzeW Tadżykistanie obniża się pensje starszym aktorom, żeby podnieść zarobki młodym. Real Madryt z kolei zaprasza wszystkich zainteresowanych do nowo otwartej szkółki piłkarskiej w uzbeckim Taszkiencie.

 

 

 

Tadżykistan

Tadżyckie teatry cierpią na brak utalentowanych, młodych aktorów – alarmuje minister kultury. Portal news.tj, powołując się na źródła w resorcie, informuje, że ministerstwo zabrało się do rozwiązywania tego problemu. Pierwsza decyzja dotyczyła obniżki o połowę wynagrodzeń dla aktorów, którzy przekroczyli siedemdziesiąty rok życia. W przeliczeniu na złotówki zamiast 170 złotych (300 somoi) artyści mają teraz zarabiać około 85 złotych (150 somoni). Zaoszczędzone pieniądze mają trafić z kolei do kieszeni młodych aktorów, którzy właśnie z powodu marnej płacy nie garną się do pracy w teatrze. Dzięki decyzji ministra kultury, zarobki młodych aktorów mają wzrosnąć do ponad 500 somoni (około 310 złotych). Cięcia dotknęły na razie tylko płacy etatowej, a nie honorariów artystycznych, czyli gratyfikacji za występy w spektaklach.

Uzbekistan

Uzbeckie władze robią wszystko, aby wykorzystać zwycięstwa piłkarzy do polepszenia własnego wizerunku – informuje portal eurasianet.org. Ostatni znaczny sukces uzbeccy zawodnicy odnieśli w październiku 2011 roku, kiedy Nasaf Karshi, mały klub z głębokiej prowincji, wygrał panazjatycki turniej drużyn klubowych (AFC Cup 2011). Natomiast narodowa reprezentacja do lat siedemnastu dotarła aż do ćwierćfinałów Mistrzostw Świata w 2011 roku, co pozwoliło jej awansować w światowym rankingu z siedemdziesiątej siódmej na trzydziestą pierwszą lokatę. Innym powodem do dumy był Rawszan Irmatow, Uzbek sędziujący mecz otwarcia Mundialu w RPA w 2010 roku. Od razu stał się idolem całego kraju. Plakaty z jego podobizną wiszą dosłownie wszędzie, nawet w budynkach rządowych. Państwo docenia takie zasługi. Piłkarze Nasaf Karshi dostali premie finansowe i darmowe mieszkania od władz prowincji Karshi. Z kolei kadra do lat siedemnastu została zwolniona z obowiązku przystępowania do uniwersyteckich egzaminów wstępnych i czesnego. Sam prezydent Islam Karimow ogłosił trzyletnią strategię rozwoju, w której przewidział między innymi wybudowanie nowych stadionów i otwieranie szkółek piłkarskich. Pierwsze efekty futbolowego szaleństwa są już widoczne. Słynny hiszpański klub Real Madryt zgodził się uruchomić własną szkółkę w stołecznym Taszkiencie.

Turkmenistan

Według doniesień Państwowej Agencji Informacyjnej TDH, na rynku pojawił się anglojęzyczny dodatek do dziennika „Neutralny Turkmenistan”. Pierwszy numer suplementu otwiera noworoczne przemówienie prezydenta Gurbangułego Berdimuhamedowa. Oprócz tego można przeczytać reportaż z obchodów Nowego Roku, tekst o działalności Państwowego Cyrku Turkmenistanu oraz materiał dotyczący kalendarza używanego przez Turkmenów w starożytności. W nowym piśmie znajdą się również działy: informacji rządowych, ropy i gazu, zdrowia oraz turystyki. „Neutralny Turkmenistan” to rosyjskojęzyczny dziennik ukazujący się sześć razy w tygodniu. Inne gazety wychodzą z różną częstotliwością i wyłącznie po turkmeńsku. Media w kraju są pod całkowitą kontrolą rządu, dostęp do internetu jest ograniczany, a strony www przebywającej za granicą opozycji blokowane. Jak donosi BBC World Service, programy telewizji rosyjskiej są prewencyjnie cenzurowane przed retransmisją. Główny kanał ogólnokrajowej telewizji nosi nazwę Altyn Asyr (Złoty Wiek – określenie epoki rządów Turkmenbaszy Saparmurada Nijazowa, poprzedniego prezydenta).

 

źródło:new.org.pl